Yarışma

Yarışma Kuralları

-Yarış, Başhakemin kontrolünde düdük, korna, havalı tabanca vb. uyarı işareti ile başlar ve sporcunun varış noktasına gelmesi ile tamamlanır.

 

-Yarışma Yüzme Federasyonu’na bağlı yüzme hakemleri tarafından elektronik olarak tasnif edilerek derecelendirecektir.

 

-Yarışmada dereceye giren sporcular, yarışmanın tamamlanmasının ardından Kum Burnu Plajı’nda kurulan ekranda sonuçlara ulaşabileceklerdir.

 

-Yarışma Startı’nı veren Başhakem start‘ta hata olduğunu veya bazı yarışmacıların haksız avantaj sağladığı kanaatinde olursa, yarışmacıyı, yüzücü numarasını tespit edip YARIŞ DIŞI bırakabilir.

 

-Sporcu kıyafetleri Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) kurallarına uygun olmak zorundadır.

 

-Yarışmacılar “Ölü deniz Açık Su Maraton Yarışları” Organizasyon Komitesi’nin verdiği bone ile yarışmaya

başlamak zorundadır.

 

- Başka bone kullanmak diskalifiye sebebidir.

 

- Su (yüzme) gözlüğü, burun kulak tıkaçları ve Wetsuit kullanılabilir.

 

-Yüzme paletleri, ellikler ve şnorkel gibi yüzmeyi yapay olarak kolaylaştırıp hızlandırabilecek malzemeler kullanılması kesinlikle yasaktır.

 

-Yüzücü numaralandırıldıktan sonra vücutlarına koruyucu krem sürebilirler.

 

-Yüzülecek mesafeler 2,5 ve 5 km olduğundan beslenme platformu kurulmayacaktır.

 

-Yarışma sırasında, başka yüzücüyü kasten engellemek, vücuduna asılmak, yüzme esnasında teknelere temas etmek, tutunmak, asılmak yasaktır. Bu gibi hallerde katılımcı diskalifiye edilir ve refakat teknelerine alınır.

 

-Sporcuların, görevli teknelerde bulunan görevliler ile avantaj sağlamak amacıyla görüşmeleri ve yardım istemeleri diskalifiye sebebidir.

 

-Sporcular, parkurun başlangıç ve bölümleri dışında diğer yarışmacı ve refakat tekneleri ile aralarında uygun bir mesafede kalacak şekilde yüzeceklerdir. Bu kurala uymayan yarışmacıları hakemler uyaracaklardır.

 

- Eğer yarışmacılar uyarıya rağmen ara mesafelerini açmazlar ise, güvenli refakat botu aralarına girerek son ikazı yapacaktır. Olayın tekrarı halinde o yüzücü diskalifiye edilecektir.

 

-2.5 km parkurun bitirilme süresi 100 dakikadır.

 

-5 km parkurun bitirilme süresi 180 dakikadır.

 

Bu sürelerde içinde yarışmayı tamamlayamayan veya akıntıya kapılarak yarışma parkuru dışına sürüklenen sporcular, yarışı bitirmiş kabul edilir.

 

-Bu sporcular, hakemlerin talimatına bağlı olarak, resen görevli veya refakat botları tarafından alınarak diskalifiye olmuş sayılacaklardır.

 

-Yarışmanın bitimi, görevli teknelerin ikaz düdükleri ile yarışmacılara, hakemlere ve refakat teknelerine duyurulacaktır.

 

-Görevli ikazlarını dinlemeyen kişilerden “Ölü Deniz Açık Su Yüzme Yarışları” Organizasyon Komitesi sorumlu olmayıp, emniyet birimi görevlilerinin sorumluluğunda gereken işlem yapılacaktır.

 

-Yarışmaya ve derecelere olabilecek itirazlarda değerlendirme yapılabilmesi için yüzücünün 350 Türk lirası itiraz ücretini yarışma komitesine makbuz karşılığı ödemesi zorunludur.

 

-İtiraz şartlarının yerine getirilmesi sonrası yarışma komitesi ve hakem heyeti gerekli incelemeyi yapacaktır. Yarışmacının itirazında haklılığının anlaşılması halinde ödediği itiraz ücreti iade edilecektir. İtirazın reddi halinde alınan ücret iade edilmeyecek, katılımcı bir hak iddia edemeyecektir.

 

-Yarışma startından itibaren varış noktasına kadar geçecek yarışma süresi içerisinde hakemlerin ve yarışma komitesinin tespit ettiği yarışma kurallarına uymayan yarışmacılar diskalifiye edilecektir.

 

-Yukarıda belirtilen yarışma kurallarına uymayarak diskalifiye edilen sporcuların, gelecek yıllarda yapılacak yarışmalara kayıtları alınmayacaktır.

 

 

*Ölü Deniz Açık Su Maraton Yarışları” Organizasyon Komitesi, yarışı hava muhalefeti veya yüzücü güvenliği gerekçeleri ile yarış günü veya öncesinde yarışı erteleyebilir, iptal edebilir veya başlangıç saatini değiştirebilir. Nihai kararlarda “Ölü DenizAçık Su Maraton Yarışları” Organizasyon Komitesi tam olarak yetkilidir.

 

Siz değerli yarışmacılarımıza daha iyi ve eksiksiz hizmet verebilmemiz açısından yukarıda belirtilen kurallara uyulması önemle rica olunur.

Fethiye

Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübü

Tescil numarası 00243

​​

Adres: Çarşı Cad. No:226 Fethiye Muğla

Tel: 0543 340 10 82

© 2019 Ölüdeniz'de yüzüyorum